Predavanje o Japanu

Miks tradicije i modernog

Za vrijeme predavanja koje je za nas održala naša bivša učenica, Mateja Kovačić, dobili smo vrlo široku sliku Japana. I ovo predavanje potvrdilo nam je da je Japan zaista pravi miks tradicije i modernog.

1 450x600 2 450x600

Dana 24. travnja je posjetila nas je bivša učenica naše škole, Mateja Kovačić – vrlo draga osoba, višestruko talentirana  i uz to jako  lijepa. Mateja govori  engleski, njemački, talijanski, francuski, japanski, ruski, kineski pa čak i esperanto.  Bavi se proučavanjem robotike u Japanu u polju bioetike, odnosno zanima ju kako tehnologija utječe na čovjeka i što želimo postići tehnologijom.  Vezano uz svoja znanstvena istraživanja govorila nam je o umjetnoj inteligenciji, genetičkom inženjeringu. Najviše nam se svidjelo kad je kao osobu koja ju nadahnula da postigne sve to što je postigla u svojem životu navela svoju bivšu učiteljicu iz povijesti – Dušanku Karašičević Vugrinčić.

3 800x600

Uvijek u pratnji Totora

Tijekom svog predavanja naučila nas je mnogim stvarima.  Učila nas je kako da napravimo čaj, kako pravilno držati  štapiće za jelo, učila nas kako odjenuti kimono. Mateja govori mnogo jezika, ali kako je bila dugo vremena u Japanu rekla nam je da je skoro zaboravila pričati svoj materinji jezik, jer kada je bila u Japanu nije koristila hrvatski nego japanski. Mateja također ima malog plišanog prijatelja koji putuje s njom – njegovo ime je Totoro i on je dobri šumski duh kojeg mogu vidjeti samo djeca.

4 450x600

Pokazala nam je fotografije koje je snimila za vrijeme svog boravka u  Japanu. Također nam je pokazala i neke stvari koje je donijela iz Japana.

Što smo sve naučili?

● Kimono je tradicionalna japanska odjeća. Kimono se nosi i ljeti i zimi, a kako bi bili zanimljiviji postoji više krojeva i uzoraka. Dizajneri su počeli  osuvremenjivati ovaj tradicionalni odjevni predmet, tako da npr. danas možete susresti i kimono od trapera, ali tradicionalisti se tome protive. Kada se žene udaju na svom kimonu moraju odrezati rukave, a neudate žene moraju imati duge rukave.

5 338x600

Za vrijeme sakure nose se kimona cvjetnih uzoraka.

6 450x600

7 450x600

● Osim što Japanci gledaju cvat trešnje, za vrijeme jeseni gledaju lišće koje poprima jesenske boje.

● Sveta planina u Japanu je Fuji. Vulkan je još uvijek aktivan i znanstvenici kažu da bi mogao uskoro eruptirati.

● Kada ljudi u Japanu dođu pred svetište dva puta pljesnu  – da se duhovi spuste dolje, pa kažu svoju želju i opet dva puta pljesnu da se duh vrati gore.

● Vjeruje se da narančasta boja odbija zlo. Zato se ona često pojavljuje na zidovima hramova.

8 450x600

● Od 660. godine prije Krista nije se promijenila carska obitelj.

● Iz Nika potječu tri majmuna: „Ne čujem, ne vidim i ne pričam.“ Niko je u prošlosti bio prijestolnica Japana.

9 800x450

● Lisice su glasnice boga riže.

●  Tradicionalni japanski čaj je mača čaj. To je zeleni čaj u prahu i postoji cijela ceremonija i ljudi koji sebe nazivaju majstorima ceremonije pripreme čaja. Za to se spremaju 20 godina.

● U Japanu zidovi nisu debeli pa ljudi moraju koristiti električne dekice kako bi se zagrijali.

●  Japanci vole mačke pa na kimonima i na raznim drugim stvarima imaju oblike mačaka.

10 338x600

● U Japanu postoje automati na kojima možete kupiti apsolutno sve pa čak i kišobran.

11 338x600 12 338x600

● Postoje čarape prilagođene nošenju japanki.

13 449x600

Što je sve Mateja doživjela

● Mateja se učila služiti lukom i strijelom.  Okušala se u Kyudu – tradicionalnom japanskom streličarstvu. Luk kojim se koristila ima 2 metra.

14 800x450

● Sudjelovala je na tradicionalnoj šinto svadbi. Mlatila je glutinoznu rižu čekićem jer se od nje prave kolačići koji donose sreću i dijele se gostima na svadbi.

15 800x600

● Mateja je posjetila i sajam starih japanskih obrta. Tamo je upoznala čovjeka koji izrađuje oklope za samuraje, graditelje šamisena (tradicionalnih japanskih žičanih instrumenata).

16 338x600

● Mateji se posebno svidio čaj od trešnjina cvijeta.

17 800x450

● U Japanu možete uživati i u country glazbi.

18 450x600

● Poseban je užitak jesti u Japanu. Hrana se poslužuje čak u 10 sljedova, ali u malim količinama.

19 800x600

Ako ćemo imati mogućnost rekla je da odemo u Japan i da nećemo zažaliti. I također nam je poručila da trebamo pronaći svoju strast u životu i da ćemo sigurno uspjeti. Hvala Mateji na predivnom predavanju i na svemu čemu nas je naučila!

Nika Židak i Lana Belan

Pretraživanje


Naša škola

OSNOVNA ŠKOLA VUGROVEC-KAŠINA

logo

 

Adresa:

Ivana Mažuranića 43, P.P 1, 10362 Kašina

E-mail:

Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Web stranica:

os-vugrovec-kasina.skole.hr/

 

Broj posjeta

227927
Danas
Jučer
Prošli mjesec
Ukupno
11
104
2159
227927

Vaša IP adresa je: 54.224.166.141
Datum: 26.09.18. Vrijeme:05:43:36